Путин на Денот на победата | Вести | DW | 09.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин на Денот на победата

Рускиот претседател Владимир Путин одбележувањето на 62-та годишнина од завршувањето на војната го искористи за индиректна критика врз Естонија. Пред многумина ветерани, војници и носители на одликувања, Путин го критикуваше отстранувањето на споменикот на воениот јунак во главниот град на естонската држава, Талин како нов знак на недоверба меѓу народите и луѓето.