Протести против промена на уставот во Венецуела | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Протести против промена на уставот во Венецуела

*

Полицијата во Венецуела со сила ги растера демонстрациите на повеќе илјади студенти против реформата на уставот, што ја планира претседателот на државата Хуго Чавез.Поворката на демонстрантите била спречена на патот кон претседателската зграда во Каракас со употреба на солзавец.Очевидци сведочат за жестоки судири меѓу полицајците и демонстрантите.Според плановите на Чавез,треба да бидат изменети важни делови од уставот,со кои меѓу другото нему му се гарантира и подолг мандат,а се ограничуваат правата на слобода.