Протести во Германија поради депортацијата на Авганистанците | Свет | DW | 15.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Протести во Германија поради депортацијата на Авганистанците

Германија почна со депортација на одбиени баратели на азил од Авганистан. Тоа е неодговорно, велат критичарите, кои протестираат на Франкфуртскиот аеродром.

Во насока кон Кабул вчеравечер беа првпат депортирани 34-ца одбиени баратели на азил од Авганистан. На аеродромот во Франкфурт имаше протести на стотици луѓе против ваквата мерка. Критики доаѓаат и од опозицијата и организацијата Про азил.

Протерувањата на Авганистанците е спорно, поради тоа што во големи делови од таа земја сѐ уште има борби меѓу владините трупи и талибанските бунтовници. Министерот за внатрешни работи Томас де Мезие со протерувањата сака да испрати сигнал дека не сите бегалци од Авганистан добиваат азил во Германија.

Гледај видео 00:45

Назад во Кабул

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама