Продолжува опсадата на џамијата во Пакистан | Вести | DW | 06.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжува опсадата на џамијата во Пакистан

*

Исламистите кои четврти ден се затворени во Црвената Џамија во Исламабад повторно одбија да се предадат. Еден од лидерите на бунтовниците кои бараат државата да се уреди според исламското право, најавија дека ќе останат внатре до смрт. Џамијата е опколена од армијата. Од вторникот до сега во престрелките загинаа 19 лица, а 1200 ученици ја напуштија џамијата. Не се знае уште колку има внатре во зградата.