Продолжуваат протестите на опозицијата во Грузија | Вести | DW | 02.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Продолжуваат протестите на опозицијата во Грузија

*

Во Грузија продолжуваат протестите против претседателот на земјата, Михаил Сакашвили. Неколку илјади демонстранти собрани пред парламентот во главниот град Тбилиси, бараат предвремени парламентарни и претседателски избори, напролет 2008-ма година. Голем дел од грузиското население е незадоволен поради тоа што не се остварија надежите за подобар живот по т.н. револуција на розите во 2003 година. Престедателот Сакашвили води про-западна политика. И покрај економскиот полет, сиромаштијата во земјата не е значително намалена.