Продолжуваат протестите во Пакистан | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Продолжуваат протестите во Пакистан

*

Пакистанските власти ги отфрлија критиките од меѓународната заедница за воведената вонредна состојба. Министерството за надворешни работи во Исламабад соопшти дека станува збор за внатрешна одлука. Разрешениот врховен судија Чаундри во меѓувреме го повика народото на отпор против претседателот Первез Мушараф. Инаку од почетокот на протестите според опозицијата уапсени повеќе од 3.500 лица. Американскиот претседател Џорџ Буш го повика Мушараф да ја прекине на вонредната состојба, да се оддржат избори според планиранот и да поднесе оставка на функцијата шеф на армијата.