Продолжуваат неформалните разговори Буш Путин | Вести | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжуваат неформалните разговори Буш Путин

*

Денеска во Кенбанкпорт, во САД, продолжуваат неформалните разговори меѓу американскиот и рускиот претседател Џорџ Буш и Владимир Путин. Главни теми се спорот околу американскиот антиракетен штит и иднината на Косово. Синоќа на

свечената вечера присуствуваа и шефовите на дипломатиите на двете земји, Кондолиза Рајс и Сергеј Лавров. Рускиот министер изјави дека средбата во летната резиденција на таткото на актуелниот американски претседател Џорџ Буш сениор се одржува без формален дневен ред, а досегашните разговори биле проткаени со доза на хумор.