Претседателските избори во Турција ќе се повторат | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Претседателските избори во Турција ќе се повторат

Во нов круг гласање денеска во Турција повторно ќе се гласа за кандидатурата на Абдула Ѓул за претседател на земјата. Опозицијата најави дека ќе го бојкотира гласањето во парламентото најавено за денеска. Првиот изборен круг беше прогласен за неважечки, бидејќи во изборот учестувале помалку од две третини од пратениците.