Преодна влада во Непал | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преодна влада во Непал

Шест поранешни маоистички бунтовници денеска положија заклетва во Катманду заедно со уште 20 ченови на преодната влада на Непал. Владата се формира во рамкките на мировниот договор со кој беше ставен крај на судирите кои со децении се водеа во хималајското кралство. Во бунтот на Маоистите против монархијата во земјата досега загинаа 13 илјади лица.