Предвремени парламентарни избори во Турција | Вести | DW | 22.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Предвремени парламентарни избори во Турција

*

Во Турција денеска се одржуват предвремени парламентарни избори. Според најновите анкети, конзервативно-религоозната партија АКП на премиерот Реџеп Таип Ердоан може да смета на победа. Изборите се одржуваат предвремено бидејќи во парламентот не успеаја обидите за избор на претседател на земјата.