Предвремени избори во Данска | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Предвремени избори во Данска

*

Денеска во Данска се одржуваат избори за нов состав на парламентот. Изборниот процес се одржува предвреме, односно 15 месеци пред истекот на мандатот на владата на премиерот Андерс Фог Расмусен. Шефот на владата е убеден во победа на неговата партија на десниот центар пред се заради добрите економски резултати. Главна тема за време на изборната кампања беше социјалната држава.