1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Првата германска министерка со темна боја на кожата

Исаак Каледзи
12 јули 2022

Амината Туре е првиот покраински министер со темна боја на кожата што Германија некогаш го имала. 29-годишната политичарка е член на Партијата на зелените и сега го води Министерството за социјални работи, млади, семејство, сениори и еднаквост во покраината Шлезвиг-Холштајн

https://p.dw.com/p/4E0Jh
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Nord-Mazedonien | Feierlichkeiten zum 151 Geburtstag von Goce Delcev (Goce Delchev)

Одбележување на роденденот на Гоце Делчев во тензии

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница