Почна Октоберфест во Минхен | Вести | DW | 22.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почна Октоберфест во Минхен

*

Точно напладне, денеска во Минхен почна Окроберфест. Со три удари градоначалникот Кристијан Уде го отвори првото буре пиво и со традицоналниот извик “О - цапфт - ис” го отвори најголемиот народен фестивал во светот. До 7 октомври во Минхен се очекуваат околу шест милиони посетители.