Полска во 2008 ги повлекува војниците од Ирак | Вести | DW | 17.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Полска во 2008 ги повлекува војниците од Ирак

*

Полска следната година ќе ги повлече војниците од Ирак, најави новиот министер за одбрана Богдан Клич. Деталите за планот ќе бидат објавени следната недела. Повлекување на војниците од Ирак беше едно од главните ветувања во предизборната кампања на новиот премиер Тиск. Во моментов во мисијата во Ирак има 900 полски војници.