Пожарите во Калифорнија надвор од контрола | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Пожарите во Калифорнија надвор од контрола

*

Големите пожари кои беснеат во американската држава Калифорнија се уште се надвор од контрола. Евакуирани се стотици илјади луѓе, едно лице загина, а 14 се повредени. Најпогоден е регионот меѓу Лос Анџелес и Сан Диего. Во поголем дел од државата е прогласена вонредна состојба, а високите температури и силниот ветар придонесуваат за ширење на огнот.