Повторно борби во северен Либан | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Повторно борби во северен Либан

*

Во ново распламтените борби кај палестинскиот бегалски логор Нар Ел Баред на северот од Либан , загинаа двајца либански војници . Единиците на либанската армија и милитантните исламисти од групата Фатах Ал Ислам по подолга пауза повторно водат борби за кампот кој во меѓувреме го напуштија повеќето од некогашните 40 илјади негови жители . Инаку во досегашните борби за кампот загинаа 138 либански војници , 40 цивили и најмалку 100 ектремисти . Армијата проценува дека во Нар Ел Баред се наоѓаат уште 70-тина екстремисти.