Повторно борби во Либан | Вести | DW | 09.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Повторно борби во Либан

*

По денови на релативен мир, либанската армија повторно нападна позиции на милитантни исламисти во бегалскиот логор Нар ел Баред. Арапски телевизиски станици зборуваат за голема офанзива против исламистите, на кои им се припишуваат врско со терористичката организација Ал Каеда. Од избивањето на борбите пред околу три недели се убиени најмалку 115 лица. Најголемиот дел од некогашните 40 илјади жители во меѓувреме ја напуштија бегалската населба.