Победа на опозицијата во Полска | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Победа на опозицијата во Полска

*

На предвремените парламентарни избори во Полска граѓаните јасно се изјаснија за промена на власта.Опозиционата Граѓанска платформа, според делумните резултати, води со 44 проценти од гласовите.Партијата Право и правда на национал- конзервативниот премиер Јарослав Качински според досегашните резултати има 31 процент од гласовите.Качински го призна поразот и му честиташе на либералниот водач на опозицијата Доналд Туск.Тој пак најави нов политички почеток,во што спаѓа и планот за повлекување на полските војници од Ирак на почетокот на идната година.