Писмо на Груевски до Караманлис | Македонија | DW | 14.07.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Писмо на Груевски до Караманлис

Премиерот Никоа Груевски денеска му испрати писмо на неговиот грчки колега Костас Караманлис. Во писмото тој бара признавање на македонското малцинство и можност Егејските Македонци да ги осварат своите права.

default

Поранешна средба на премиерот Груевски со медијаторот Нимиц

Решавањето на проблемите поврзани со македонското малцинство и бегалците од граѓанската војна во Грција ќе исправи многу историски неправди и ќе го подобри животот на многу луѓе - апелира македонскиот премиер Никола Груевски во писмото до премиерот на Грција, Костас Караманлис.

DW.COM

Реклама