Печат: Не само пофалби за Крамп-Каренбауер | Информации и анализи за Германија | DW | 08.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Печат: Не само пофалби за Крамп-Каренбауер

Изборот не беше убедлив. Анегрет Крамп-Каренбауер победи со 51,7 насто гласови во трката за нова претседателка на владејачката германска партија ЦДУ. Коментаторите во печатот критички гледаат на резултатот.

На Конгресот на Христијанско-демократската унија во Хамбург имаше преку 1600 новинари од Германија и од светот. Но реакциите на медиумите на победата на Анегрет Крамп-Каренбауер не се само пофалби за оваа политичарка.

Килер Нахрихтен“

„Тесниот исход покажува колку малку доверба има партијата во способноста на Крамп-Каренбауер да ги смири сите фракции во ЦДУ и да го поврати загубеното на изборите. Како канцеларка би требало да ја обедини Германија, ништо помалку од тоа. Но, што нуди таа? Со што точно сака да му се спротистави на подемот на партијата Алтернатива за Германија-АфД? Тоа за жал во Хамбург остана отворено. Кога Германците по овој партиски конгрес би се запрашале, кој да биде во канцеларската канцеларија Шпан, Мерц или Крамп-Каренбауер, тие веројатно би се одлучиле за Роберт Хабек (еден од лидерите на партијата на Зелените)“.

„Пресе“ од Виена

„На крајот Мерц тесно загуби. Но, партијата гласаше за продолжение на меркелизмот, за политички центар со нијанса на зелено. АфД ќе се радува. Впечатлив успех постигна и третиот кадидат, министерот за здравство Јенс Шпан кој во првиот круг доби 15 насто гласови. Тој го одржа можеби и најдобриот говор (...) Поранешната претседателка на владата во покраината Заарланд во нејзиниот емоционален говор дојде до границата на своите реторички способности, Мерц остана под тоа. Тоа беше одлучувачко. Начинот и постапката како ЦДУ го избира своите нови челници беа импресивни. Во чесен натпревар на високо ниво тројцата угледни личности се бореа за симпатиите на делегатите (...) Затоа и пред пребројувањето на гласовите веќе постоеше еден победник: ЦДУ. Таа ја искористи мобилизацијата на своите членови, а забележа и раст на популарноста во испитувањата на јавното мислење.“

Повеќе на темата:

-Победа на „девојчето на Меркел“: Крамп-Каренбауер на чело на ЦДУ

-Победа на Меркел над одмаздниците

-Фотографија на денот: Почеток на крајот на една ера

Нирнбергер нахрихтен“

„'Да се постигне обединување. И заеднички да се води' беше паролата на овој партиски конгрес во Хамбург. Со оглед на исходот на изборите, едвај некогаш и да имало посоодветна парола. Бидејќи, токму тоа е првата задача за Анегрет Крамп-Каренбауер: мора да обедини една партија низ која поминуваат многу пукнатини. И тогаш уште мора да се покаже, како ќе функционира двојното лидерство Меркел-АКК (Анегрет Крамп-Каренбауер сама се претставува на социјалните мрежи со иницијалот АКК). Ќе донесе ли полет во бледата голема коалиција. Ќе увери ли со реална политика, а не само со убави зборови.

„Хановерше алгемајне цајтунг“

„Вистински крај на периодот на Меркел ќе се случи дури на наредните избори. Дури тогаш ќе се покаже дали наследничката на Меркел на чело на ЦДУ е способна да ги фати конците, дали има одговор на прашањето за кандидатура за канцеларката како и за насоката на партијата. Кој одговор 'АКК' го нуди на десничарскиот популизам? Што вели за големата грижа на многу луѓе поради сѐ поголемиот пробив на роботи и вештачка интелегенција во новиот свет на турдот во кој наскоро речиси ништо нема да биде сигурно? Тука е, повеќе отколку во соочувањето со бегалската политика од 2015 година, вистинскиот предизвик за периодот по Ангела Меркел.“

DW.COM

Реклама