Офанзива против екстремистите во Ирак | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Офанзива против екстремистите во Ирак

*

Најмалку десет лица загинаа а 60 се ранети во експлозија на две автомобил бомби во градот Киркук во Ирак. Американско ирачките сили започнаа нова офанзива против екстремистите во јужниот дел на Багдад кој важи за силно упориште на Ал Каеда. Според армиски извори во овој дел се распоредени околу 8000 војници кои треба да спречат дотур на оружје во градот.