Офанзива на американско ирачките сили во Дијала | Вести | DW | 14.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Офанзива на американско ирачките сили во Дијала

*

Американските сили во Ирак започнаа голема офанзива во провинцијата Дијала. Операцијата е дел од големата акција против сунитските и шиитските милитанти, која беше најавена во понеделникот. Во операцијата учествуваат 16.000 американски и ирачки војници.