Офанзива во Авганистан | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Офанзива во Авганистан

*

Во жестоките борби на југот на Авганистан според локалните власти загинале најмалку 150 луѓе,од нив 60 цивили и 70 Талибанци.Во судирите во провинцијата Узгруган се ранети стотици лица,соопшти портпарол на тамошните власти.Во соседната провинција Кандахар радикално исламските Талибанци по тешки борби освоија цел округ.Авганистанските власти од тактички причини се повлекле од округот Мијаничин,изјави шефот на полицијата на Кандахар за германската агенција ДПА.