Отворен Тетовскиот театар | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Отворен Тетовскиот театар

*

Со претставата „Лудница„ од Илир Бежани и официјално започна со работа новиот Тетовски театар. Новата национална установа синоќа свечено ја отворија македонскиот премиер Никола Груевски и министерот за култура Арификмет Џемаили. Според Груевски, отворањето на театарот е во согласност со стратешките приоритети на владата за градење и промоција на мултиетничко општетство.