Осуетен бомбашки напад во Анкара | Вести | DW | 11.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Осуетен бомбашки напад во Анкара

*

Турската полиција денеска спречи тежок терористички напад во главниот град Анкара. Кучиња трагачи при рутинска контрола откриле во една повеќеспратна јавна гаража минибус препариран со натриумнитрат. Специјални единици на полицијата успеаја да ја деактивираат експлозивна направа со голема разорна моќ. Градоначалникот Кемал Онал изјави дека благодарение на полицијата е избегната голема катастрофа.