Од заложништвото во Авганистан, ослободени две Јужнокорејки | Вести | DW | 13.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Од заложништвото во Авганистан, ослободени две Јужнокорејки

*

Талибанците во Авганистан ослободија две заложнички од Јужна Кореја, кои ги беа киднапирале пред три и пол недели – јави арапската телевизија Ал Џазира. Двата жени кои биле во тешка здравствена состојба му биле предадени на претставниците на Црвениот крст во провинцијата Газни. Талибанците сеуште држат во заложништво уште 19 Јужнокорејци

Повеќе новински агенции известуваат дека стапиле во контакт со Германецот кој истотака е заложник во Авганистан. Тој им соопштил дека е тешко болен, Неговите киднапери имаат намера со владата во Кабул да преговараат за негово ослободување, но се подготвени и да го убијат доколку не бидат исплонети нивните барања.