Одбележување на 62 години од паѓањето на атомската бомба во Нагасаки | Вести | DW | 09.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Одбележување на 62 години од паѓањето на атомската бомба во Нагасаки

*

Повеќе илјади луѓе во јапонскиот град Нагасаки денеска ја одбележуваат 62та годишнина од паѓањето на атомската бомба. Градоначалникот на Нагасаки Тауе побара од владата во Токио да се бори за забрана на нуклеарното оружје во целиот свет. На 9 август 1945 година Американците фрлија бомба врз Нагасаки при што животот го загубија 70. 000 луѓе.