Одбележни на 12 години од масакрот во Сребреница | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Одбележни на 12 години од масакрот во Сребреница

*

Во Поточари крај Сребреница денеска се одбележа 12 годишнината од геноцидот во Сребреница, при што присуствуваа 30.000 луѓе. Во меморијалниот центар денеска се погребани уште 465 во меѓувреме идентификувани жртви. На комеморацијата, меѓу другите присуствуваше и главната обвинителка на Хашкиот Трибунал Карла Дел Понте која им оддаде почит на настраданите и рече дека сите злосторници ќе се најдат пред лицето на правдата до крајот на нејзиниот мандат. На 19 јули,1995 година силите на босанските Срби ликвидираа над 8000 муслимани, мажи од Сребреница.