Ново грабнување во Авганистан | Вести | DW | 18.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ново грабнување во Авганистан

*

Во главниот град на Авганистан, Кабул, според информации на тамошното министерство за внатрешни работи, вооружени лица грабнале една Германка. Според полицијата, жената била киднапирана од 4 лица од еден ресторан. Германското министерство за надворешни работи во Берлин и амбасадата во Кабул соопштија дека грабнувањето засега не можат да го потврдат. И натаму е неизвесна судбината на пред неколку недели грабнатиот германски инеженер. Грабнувачите бараат повлекување на германските војници од Авганистан.