Нови напади во Пакистан | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нови напади во Пакистан

*

Најмалку 16 пакистански војници загинаа, а 14 се повредени во напад на милитантите врз армиски конвој во близина на границата со Авганистан. Нападот е само ден по самоубиствениот атентат пред зградата на судот во Исламабад, во кој загинаа 16 лица, а 60 се повредени. Насилството ескалираше по минатонеделните судири во Црвената Џамија, во кои загинаа 75 радикални исламисти.