Нови вработувања Албанци во македонската администрација | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нови вработувања Албанци во македонската администрација

*

3.000 Албанци ќе бидат вработени до септември годинава во државната администрација на Македонија на централно и локално ниво. Новите вработувања се дел од напорите за правична застапеност на албанската етничка група во институциите на системот. Ова на денешната прес конфренеицја во Тетово го изјави лидерот на ПДП Абдуљади Вејсели, дополнувајќи дека и неговата партија веќе се придружува во овие активности иницирани од ДПА, а кои ги реализира владата на РМ.