Нова група инспектори на ИАЕА во С.Кореа | Вести | DW | 28.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нова група инспектори на ИАЕА во С.Кореа

*

Во Северна Кореја пристигна нова група инспектори на Меѓународната агенција за атомска енергија(ИАЕА). Тие треба да ја заменат првата група инспектори која го надгледува запирањето на работата на реакторот Јонгбјон . Властите во Пјонгјанг се согласија , во замена за економска и хуманитарна помош да прекинат со својата проблематична атомска програма.