1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Фотографија: picture-alliance/dpa

Грчки семејства се борат за преживување

Јоана Какисис/ Симе Недевски
15 април 2014

Речиси секој втор вработен во Грција наместо да работи седи дома или пак не зема никаква плата. За погодените семејства ова има погубни последици. Она што останува се долгови и надежта за подобри денови.

https://p.dw.com/p/1BhqL

Александра Цитура ја затвора зад себе вратата на канцеларијата во складиштето на бродоградилиштето „Хеленик Шипјардс“. Тука некогаш се градеа подморници и се поправаа контејнерски бродови. „Хеленик Шипјардс“ во текот на 80-тите години вработуваше над 6.000 работници. Но, откако е сопственикот, магнатот Ставрос Ниаркос, во конфликт со владата, бродоградилиштето е затворено. 38-годишната Александра седи во својата канцеларија за првпат по 2 години. Но, тоа не значи дека нешто ќе се смени во животот на оваа мајка на три деца.

Имено таа, како и уште 1.000 работници, меѓу кои и нејзиниот сопруг, се вработени само на хартија. Плата не добиле повеќе од две години. За отказ и не размислуваат, бидејќи кој ќе им понуди работа, ако се има предвид дека во Грција невработеноста е на ниво од 28 проценти.

35 проценти сиромашни?

Nikos Aivatzidis and Alexandra Tsitoura in Athen
Сопружниците Александра и Никос со семејствотоФотографија: Holly Pickett

„Во мои години е многу тешко да се најде нова работа“, вели 51-годишниот сопруг Никос. Социјалниот ситем во Грција е, како што вели, полн со дупки. Парична помош за стан или за купување прехранбени производи се дели многу ретко, како и помош за невработени.

Кај толкав број невработени и не е чудно, според најновите податоци на грчкиот Завод за статистика, дека 35 проценти од граѓаните, живеат под граница на сиромаштија. Повеќе отколку во која било друга членка на ЕУ. Стотици илјади Грци преживуваат од денес за утре. „Можеме само да претпоставуваме од што: од заштеда, позајмуваат пари од пријатели или роднини. Но, порано или подоцна доаѓа момент кога ни така веќе не можат да ги плаќаат сметките, без разлика дали се работи за комуналии или хипотека“, вели Манос Мацаганис, професор по економија од Универзитетот во Атина.

Ништо без бабите и дедовците

Токму до таму стигнаа Александра и Нико. Живеат од пензиите на своите родители, како и две третини од грчките семејства. Домаќинства од различни генерации се спојуваат, се готви заедно, за да се заштеди. Кој има родители на село, може да се смета за привилегиран, бидејќи на тој начин доаѓа до основни прехранбени производи. Таткото на Александра Василиј е книговодител, но поголемиот број од клиентите веќе со години не му ги плаќаат услугите. Долгот во меѓувреме се искачи на повеќе од 40.000 евра. Пари кои на ова семејство сега добро би им дошле.

„Вака живеат поголемиот број семејства во Грција. Без баби и дедовци веќе ништо не функционира“, вели бабата Марија. По вечерата Александра ги мие садовите, а децата, деветгодишната Фани, седмогодишниот Димитрис и двегодишниот Марио, се подготвуваат за спиење. „Се обидуваме колку е тоа можно секојдневните грижи да ги држиме далеку од децата“, објаснува Александра.

Nikos Aivatzidis and Alexandra Tsitoura in Athen
Сопружниците Александра и Никос на бродоградилиштето „Хеленик Шипјардс“Фотографија: Holly Pickett

Фантомска работа

Во бродоградилиштето, во меѓувреме, стојат недовршени подморници и веќе две години ги нагризува р'ѓа. Причина: во текот на работата изби корупциски скандал, во кој се вмешани грчки политичари и германската фирма „ТисенКруп“ според чии планови беа градени подморниците. Никос заедно со уште неколку колеги редовно доаѓа во бродоградилиштето, иако ништо не се гради. Поминуваат неколку часа во кацеларија и потоа си заминува дома.

На пат кон станот мобилниот телефон постојано му ѕвони, но тој не одговара. „Тоа се од кацеларијата за плаќање долгови. Сигурно сакаат да ме прашат кога ќе платам рата за хипотеката. Но, на тоа прашање и онака не можам да им одговорам“, заклучува Никос, додека влегува дома.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Николај Милков и Бујар Османи

Милков за Северна Македонија: Топката е на нивен терен!

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница