Нереди во Исламабад | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нереди во Исламабад

*

При повторното отворање на црвената џамија во пакистанскиот главен град Исламабад се случија нереди. Стотици радикални исламисти извикуваа пароли против пакистанскиот претседател Первез Мушарав и сперчија еден свештеник назначен од владата да влезе во џамијата . Тие бараа во џамијата одново да може да служи уапсениот радикален свештеник Абдул Азиз. На почетокот од овој месец најмалку 100 лица загинаа во акцијата на владините трупи во црвената џамија во која беа забарикадирани милитантните исламски верници .