Нереди во Естонија | Вести | DW | 28.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нереди во Естонија

Во најновите протести против отстранувањето на споменик на советските војници од Втората светска војна во Естонија се уапсени најмалку 600 лица.Најмалку 100 лица се повредени во сидирите со полицијата.Синоќа немири имаше не само во главниот град Талин,туку и во Јови.Во протестите учествуваа пред се граѓаните со рсуко потекло.Тие сметаат дека отстранувањето на споменикот на Црвената армија е знак на победата над националсоцијализмот,додека за многумина Естонци тој е симбол на децениско владеење на странци.