Немири во Техеран | Вести | DW | 08.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Немири во Техеран

*

Непосредно пред еден говор на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад на универзитетот во Техеран, дојде до безредија. Повеќемина студенти критички настроени кон владата, гласно извикуваа:„Смрт на диктаторот„. Се јавува дека се уапсени повеќемина студенти. До сличен инцидент на друг универзитет во Иран дојде и во минатиот декември кога студентите го попречуваа говорот на Ахмадинеџад.