1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Најопасната депонија

Деница Чадиковска / Ардит Тоца
25 септември 2019

Линданот е супстанција која е забранета во голем дел од светот. Во Скопје има депонија со линдан, која, според токсичноста, е рангирана како најопасна во земјата.

https://p.dw.com/p/3QEIl
Symbolbild - Versalzene Agrarböden
Фотографија: picture-alliance/dpa

Линданот секојдневно ја загадува почвата во регионот на Скопје. Има ли надеж за негово отстранување? Македонските власти најавија дека за чистење на депонијата ќе биде избрана странска компанија, поради недостиг на искуство и технологија во земјата.