Најкрвав ден во Багдад во последнава година | Вести | DW | 19.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Најкрвав ден во Багдад во последнава година

Европската унија жестоко ја осуди последната серија напади во Ирак. Иднианта на Ирак не може да се основа врз вакви безсмислени напади ссоопшшти герамснкотот претседателство со ЕУ. Америакснкиот министер за одбрана Роберт Гејтс нападите ги оцени како страшни, и навести дека можеби зад нападите се екстремистичката органзиаиција на Ал Акеда.

Во серија бомбашки напади во ирачкиот главен град животот го загубија според последните информации 195 луѓе а стотици се повредени. Најголемиот напад беше извршен на пазар каде има голема фреквенција на луѓе, а му претходеа чеетири дргуги напади.

Овие напади се спротивни на она што го најави ирачкиот премиер Нури Ал Малики. Вчера препладне истакна дека ирачката влада до крајот на годината има намера да преземе целосна одговорност за безбедноста во земјата.