НАТО-дополнителна помош во Авганистан | Вести | DW | 25.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

НАТО-дополнителна помош во Авганистан

*

По апелите за помош од Холандија и политичкиот притисок од САД,на средбата на НАТО министрите за одбрана во холандскиот град Нордвијк дадени се ветувања за испраќање дополнителен број војници во Авганистан.Девет држави,меѓу нив и Франција и Германија,најавија ставање на располагање воени трупи и инструктори за обука на авганистанските сили за безбедност,се дознава од дипломатски извори.Американскиот министер за одбрана Роберт Гејст претходно ги критикуваше сојузниците за недоволен ангажман во Авганистан.