Насилство во Газа | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Насилство во Газа

И покрај најавеното ново примирје, во појасот Газа продолжуваат меѓу-палестинските судири. Синоќа во борбите загинаа најмалку пет лица, со што само во текот на вчерашниот ден во судирите меѓу ривалските Фатах и Хамас организации, вкупниот број жртви достигна 19. Со оглед на ваквиот развој, палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска треба да се сретне со премиерот Исмаил Ханија. Европската унија и САД предупредија пред растечката анархија во палестинските подрачја и побараа прекин на непријателствата.