Напади во Ирак | Вести | DW | 02.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напади во Ирак

При напад на атентатор самоубиец во северно – ирачкиот град Киркук убиени се 12 лица, а најмалку 130 се повредени. Сторителот, со камион натоварен со експлозив навлегол во полициска зграда и го активирал експлозивот. Во Бакуба 65 километри северно од Багдад, пронајдени се телата на 19 грабнати цивили од едно шиитско село. Вооружени лица во вчера ги грабнале и убиле цивилите.