Надежи во новиот човек на чело на МААЕ | Свет | DW | 03.07.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Надежи во новиот човек на чело на МААЕ

Владата на Јапонија го поздрави изборот на Јукија Амано за нов генерален директор на меѓународната Агенција за атомска енергија.

default

Јукија Амано

„Имаме големи надежи во водечката улога на Јукија Амано во Меѓународната агенција за атомска енергија, бидејќи тој потекнува од единствената нација, што доживеа напади со страшното оружје“ - порача Томихиса Тауе, градоначалникот на Нагасаки, вториот од двата јапонски града што беа цел на напад со атомска бомба на крајот од Втората светска војна. Неговиот колега од Хирошима, Тадатоши Томихиса, пак, оцени дека „светот се наоѓа на крстосница, каде ќе мора да се реши: или сите држави ќе мора да се откажат од атомското оружје или сите ќе го поседуваат“. Тој потсети и на повикот на американскиот претседател Барак Обама за прекин на атомските проби во целиот свет, како прв чекор кон укинување на атомските арсенали.

IAEA in Wien

Седиштето на организацијата во Виена

Во служба на мирот

Јукија Амано вчера беше избран за наследник на Мохамед Ел Барадеи, кој цели 12 години беше генерален директор на Агенцијата за атомска енергија. По добивањето на неопходното двотретинско мнозинство во Советот на гувернерите, Амано изјави дека ќе стори се’ што е во негова моќ за подобрување на добробитта на луѓето, за траен и одржлив развој, како и за мирољубиво користење на атомската енергија. Тој ги повика сите земји на светот на заедничка борба против ширењето на атомското оружје.

ГЧ/ЖА/дпа/афп

Редактор: Жана АцескаПоврзана содржина

Реклама