Наградата „Квадрига“ нема да биде доделена | Германија | DW | 16.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Наградата „Квадрига“ нема да биде доделена

По жестоките протести што ги предизвика веста дека наградата „Квадрига“ годинава ќе ја добие рускиот премиер Владимир Путин, сега доделувањето е откажано.

Наградата Квадрига се доделува од 2003 година

Наградата Квадрига се доделува од 2003 година

Наградата „Квадрига“ оваа година нема да биде доделена, соопшти здружението „Веркштат Дојчланд“, кое ја доделува наградата за граѓанска одважност и храброст. Планот - наградата годинава да му биде доделена на рускиот премиер Владимир Путин предизвика големи протести.

Весникот „Билд ам зонтаг“ пишува дека чешкиот претседател Вацлав Хавел се заканил дека ќе ја врати наградата, доколку нејзе ја добие и Путин. Претходно, наградата добиена во изминатите години, ја врати данскиот уметник Олафур Елиасон. Путин требаше да ја добие престижната награда за заслуги за стабилноста на германско-руските односи. Повеќемина поранешни носители на наградата тоа го критикуваа, укажувајќи на повредите на човековите права во Русија. Наградата „Квадрига“ се доделува од 2003 година на личности и проекти чии размислувања и дејствување базираат врз вредности кои се во служба на „визионерството, храброста и одговорноста“. Меѓу добитниците на наградата се и поранешниот германски канцелар Хелмут Кол и поранешниот советски претседател Михаил Горбачов.

Автор: ЕМФ/дв

Редактор: Трајче Тосев