1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Монахот кој произведува манастирски џин

Грегорж Жумановски
14 декември 2021

Европските манастири се познати по производство на пиво и вино, но ретко на други пожестоки пијалоци. Цистерцианскиот монах Јустинус Пех дестилира џин во корист на развојот на неговиот манастир во руралниот дел од источна Германија.

https://p.dw.com/p/44Em2
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Христијан Мицкоски, Александар Николовски, Аналена Бербок, Скопје

Мицкоски: Човек со план... за статус-кво

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница