Меркел е против испраќање германски војници во јужен Авганистан | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел е против испраќање германски војници во јужен Авганистан

*

По враќањето од кратката посета на Авганистан,германската канцеларка Ангела Меркел потврди дека германските војници нема да бидат испраќани во завојуваниот јужен дел на земјата.Ако е нужно,сепак ќе им биде помогнато на сојузниците на југот.При нејзината посета на Кабул ,германската канцеларка му вети на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи поголема помош при обуката на полицијата.Меркел во Мазар и Шариф ја посети и базата на Бундесверот во Авганистан.