Меркел гледа придвижување во мировниот процес | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел гледа придвижување во мировниот процес

Германскиот канцелар Ангела Меркел во Ерусалим е уверена во изгледите за мир на Блискиот Исток . Имам чуство дека работите се придвижуваат – изјави Меркел во Ерусалим. порачувајќи дека долгорочна цел мора да биде решението за две држави , значи Израел и соседна палестинска држава кои егзистираат во мир . Во текот на денот Меркел треба да се сретне со шефот на израелската влада Ехуд Олмерт како и со палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Таа претпладнето го посети и споменикот на холокаустот Јад вашем. А и беше врачена и почесна докторска титула од универзитетот во Ерусалим.