Меркел во Самара | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во Самара

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска патува во рускиот град Самара, на средба со рускиот претседател Владимир Путин. Двајцата политичари ќе разговараат ден пред почетокот на самитот ЕУ-Русија во овој град. Меркел во својство на претседавач со Унијата на средбата со Путин ќе ја придружува претседастелот на ЕК Жозе Мануел Барозо. Самитот се одвива во услови на зголемени тензии меѓу двете страни околу повеќе прашања. Едно од нив е и руската забрана за увоз на месо од Полска. Москва и Брисел имаат спротивставени стаови и околу решениетоп на косовското прашање.