Меркел во Либан | Вести | DW | 02.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Меркел во Либан

На крајот Блискиот источната турнеја, германската канцеларка Ангела Меркел се сретна со премиерот на Либан Фуад Синиора и претседателот на Парламентот, просириски ориентираниот Набих Бери. На средбите канцеларката Меркел изрази надеж, дека Либан ќе ги надмине сопствените внатрешни проблеми. Попладнево Меркел, при посетата на германската фрегата Бранденбург ќе се информира околу ангажманот на мировните трупи на ОН во Либан. Вчера во Ерусалим и Рамала, канцеларката и претседавач со ЕУ ги разгледа шансите за обновување на мировниот процес на Блискиот исток.