Маневри на американската армија во Персискиот залив | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Маневри на американската армија во Персискиот залив

Американската морнарица ги започна најголемите маневри во последните 4 години пред иранскиот брег. Во вежбите учествуваат 9 воени брода , меѓунив два носачи на авиони. Портпарол на американската армија соопшти дека овие маневри се одамна планирани и треба да им покажат на земјите во Персискиот залив дека САД и натаму ја гарантираат безбедноста во регионот.