Македонски филм во Карлови Вари | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонски филм во Карлови Вари

*

Македонскиот игран филм „Превртено„ вечерва ќе биде премиерно прикажан на меѓународниот филмски фестивал во Карлови Вари. Македонското остварување учествува во една од трите категории во официјална конкуренција. Филмот на режисерот Игор Иванов е снимен според вториот дел од романот на писателот Венко Андоновски „Папокот на светот„. Во продукцијата учествуваа три куќи од Македонија, Хрватска и Србија, а доби и поддршка од трите министерства за култура.